Музей просто неба діє у лісі на Шумщині. Знайти його тепер – нескладно, хоча у 1943-му табір УПА “Волинь-Південь” поблизу села Антонівці, був секретним військовим об’єктом.
До музейного комплексу нині входять: справжня криївка (зараз – на реконструкції), пекарня, літній клас і стайня для коней повстанців. Утім, це – далеко не все. Так, унікальні матеріали, фото і письмові спогади, які постійно зберігають у збірці Шумського районного краєзнавчого музею, а також його Антонівецького відділення, під час фестивалю-реконструкції «Луни повстанського краю» виставили просто у штабному будинку табору. Там можна було і експозицію оглянути, і розповідь фахівця послухати.
Експозиція складається із кількох частин, адже спершу повстанці воювали із нацистами. Боротьба тривала до 1944 року, поки фронт не пішов на захід. Потім вояки УПА зосередилися на протистоянні більшовицькій окупації, – каже директор Шумського краєзнавчого музею Алла Матвіюк. – В Антонівцях тоді діяла друкарня. Інша друкарня була на Гальчиній Горі. Це – вже Рівненщина, але люди там працювали наші. Вони, наприклад, виготовляли агітаційні листівки проти вступу у колгоспи. Тобто боротьба тривала…
В експозиції дуже багато оригінальних фото, а також листів і спогадів, переданих самими учасниками визвольної боротьби і їхніми родичами. Виставку доповнили матеріалами, що розповідають про перебування повстанців у тюрмах і таборах, куди їх відправили під час окупації «совітами». А завершувала експозицію частина, присвячена сучасним «воїнам світла» – бійцям АТО із Шумщини.